Şirket Çalışanlarına Bakım Yaptık

Takeda

 

Novartis

Yeni Ürünleri Güzel Kadınlarımıza Tanıttık

Güzellikle İlgili Bilgilerimizi Tazeledik

Partiler Yaptık, Bakımlar Hediye Ettik

 


 

Röportajlar Yaptık

Bir Kahve Molası Röportajı: 12 senedir tanıdığım, dönemsel olarak bakımımı yaptırdığım, bilgisine, dürüstlüğüne güvendiğim çok sevgili Güzellik Koçum Servet Tınar‘la minik bir söyleşi yaptım.  Servetim Skin Care House‘un sahibi.

Minik kızımdan sonra 15 kilo verip, forma girmeme, genç kız gibi gözükmeme yardımcı olmuştu.Düzenli olarak cilt bakımımı da ona borçluyum. Kullandığı ürünlere bayılıyorum. Kendisine de. Kendisi içi de dışı da güzel bir insan. Güzellik ve bakımla ilgili merak ettiklerimi sordum. O da cevap verdi. Umarım siz de bazı sorularınıza yanıt bulursunuz. Onu sizin de tanımanızı istedim.

Eğer detaylı bilgi isterseniz, en altta iletişim bilgilerini de verdim. Danışabilirsiniz.

Sevgili Servet, Güzellik Koçluğu Tam Olarak Nedir?

Servetim : Güzellik koçluğu karşısındaki kişinin bir adım atmasına yardım etmektir. Onu cesaretlendirmektir. İçinde var olan yetenekleri ve güzellikleri dışarı çıkarmaktır. Koç danışanın içindeki cevheri çıkarmasına yardımcı olur. Asıl anlamıyla koçluk da budur zaten.

Evet, sizin öyle bir yönünüz de var. Dinleyen bir insansınız. Koçluk eğitimi almıştınız değil mi?

Servetim : Evet. Güzellik Eğitimi yanı sıra 2 sene Koçluk eğitimi aldım. Koçluk danışana yol göstermektir. Danışanlarım, dostlarım da bu yönümü severler. Buradayken onların güzelliğine holistik bir bakış açısı ile yaklaşırım. Güzellik bütünsel bir olaydır.

Peki Güzellik Koçu olarak danışanlarınız sizden ne tür hizmetler alıyor?

Servetim : Önce dinliyorum kişiyi. Neye ihtiyacı olduğunu saptamaya çalışıyorum.

Ben ona nasıl yardım edebilirim?
Hangi konuda bana ihtiyacı var?
Onu geride tutan ne? Baskılayan ne?
Mutsuz eden ne?
Kendini neden sevmiyor? Ya da kendinde neyi sevmiyor?

Tüm bunları anlamak için kişiyi çok iyi dinliyorum. Dinledikten sonra da bir kaç soru soruyorum.

Nasıl sorular? Örnek verebilir misiniz?

Servetim : Tüm soruları örnek olarak veremeyebilirim ama mesela:

“Seni mutsuz eden şey nedir?”
“Mutlu olmak için ne olmasını isterdin?”
“Hangi ihtiyaçlarının giderilmediğini düşünüyorsun?”
“Güzelliğinden niye şüpheye düşüyorsun?”
“Kendini neden güzel bulmuyorsun?”

Özellikle güzellik kısmında herkesin kendine has bir güzelliği olduğunu düşünüyorum. Ne güzeller var, ağızlarını açıyorlar ve güzellikleri kayboluyor. Bazen de konuşması ile, sohbeti ile, karakteri ile tanıdıkça güzelleşen insanlar var.

Güzellik Koçu Olarak İhtiyaçlarını Tespit ettikten Sonra Neler Yapıyorsunuz?

Servetim : Genel olarak bakıyorum. Sonra detaylı inceliyorum. Cildine bakıyorum. Cildinin neye ihtiyacı var? Nemi mi eksik? Problemi mi var? Kırışıklığı mı var? Elastikiyet kaybı mı var? Cildiyle ilgili problemimiz neredeyse ona göre bir bakım programı çıkarıyorum. Öte yandan kişinin cildiyle ilgili tıbbi bir problem varsa bir dermatoloğa yönlendiriyorum. Gerekirse elinden tutup, gidiyorum.

Eğer cilt problem bakımla, kürle halledilebilecek bir şeyse beraberce yol alıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor detaylı bir şekilde anlatıyorum. Önce cildi gerçekten iyi temizlememiz lazım. Eğer cilt nemsizse nem yüklemem lazım. Nemi yükleyip, sonra da çizgilerini açıcı, anti-aging bakım hangisi ise danışanıma öyle bir anti-aging bir kür uyguluyorum. Bunun yanı sıra cildinde oluşmuş lekeler varsa, çok özel bir bakım kitim var. Green Ex Peel dediğimiz, benim aşık olduğum Phymongshe markasının bir kiti. Kore markası. Organik bir marka. İyi sonuç aldığım için de gözü kapalı uyguladığım bir marka. Onun ürünlerini hep kullanıyorum. Green Ex Peel ise deriyi hafifçe soyan ve derin çizgilerin hafiflemesini, lekelerin azalmasını sağlayan bir bakım kiti. Tabii hiç bir şey mucize yaratmıyor. Ne yazık ki bir bakım sonrası hemen bir bebeğin cildine kavuşulmuyor ama problemleri azaltıyoruz. Daha derinleşmesini, daha büyümesini engelliyoruz.

Sadece Cilt Problemlerine mi Çare Buluyorsunuz?

Servetim : Hayır. Cilt bakımının yanı sıra başka hizmetlerimiz de var. Tüm vücudunun bakımı, zayıflaması gerekiyorsa alet programı çıkarıyorum. İncelmesine yardımcı oluyorum. Selülit kremini öneriyorum. Yürüyüş öneriyorum. Kendi başına yapabileceği, seveceği bir sporu öneriyorum. Ya Pilates, ya bir spor salonuna yazılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca iyi beslenmesi gerektiğini de söylüyorum. Dr. Chauchard’ın önerdiği bir beslenme türü var. Fransız doktor  Dr. Chauchard’dan Beslenme Koçluğu Eğitimi almıştım. Onu anlatıyorum. Bilgilerimi paylaşıyorum. Listeleri sunuyorum. Bu listelere göre yiyebileceği ve yiyemeyeceği şeyleri anlatıyorum. Sizinle de paylaşmak isterim. Okuyucularınız yararlansın.

Yiyecekleri listelemiş Dr. Chauchard.

1. Yeşil ışık listesi : rahatlıkla yenilebilecekler. Bu gıdaların glisemik endeksi 40’ın altındadır.
2. Sarı ışık listesi: dikkatli yenilebilecekler. Glisemik endeksi 40-50 arasında olanlar. Bunlar zayıfladıktan sonra dikkatli olmak şartıyla yenilebilir. Zayıflama esnasında ise arada sırada yenilebilir.
3. Kırmızı ışık listesi: mümkün olduğunca yenmemesi gerekenler. Glisemik endeksi yüksek olanlardır. Bu gıdaların aşırısı doğrudan kilo alımına sebep olur.

Yeşil ışık listesini merak edebilirler. Glisemik endeksi 40’ın altındaki bu liste özgürce yiyebileceğiniz listedir. (Abartmamak koşuluyla)

Yeşil Işık Listesi

Glisemik Endeksi – 5
Deniz mahsulleri (yengeç, ıstakoz)
Baharat
Sirke

Glisemik Endeksi – 10
Avokado

Glisemik Endeksi – 15
Badem, siyah frenk üzümü, kuşkonmaz, brokoli, kereviz, mantar, lahana, salatalık, kabak, kornişon, yabani sarımsak, hindiba, ıspanak, rezene, zencefil, soğan, zeytin, kuzukulağı, yeşilbiber, kırmızıbiber, antepfıstığı, pırasa, turp, yeşil yapraklı salata (göbek, marul, roka) Tahıllar (buğday tohumu), fındık, ceviz, keçiboynuzu

Glisemik Endeksi – 20
Limon, kızılcık, şekersiz marmelat, karnabahar, patlıcan, şekersiz toz kakao, siyah çikolata (85% kakao), badem unu, fındık unu

Glisemik Endeksi – 25
Yaban mersini, vişne, çilek, ahududu, dut, börülce, kabak çekirdeği, yeşil mercimek

Glisemik Endeksi – 30
Taze kayısı, mandalina, armut, greyfurt, sarımsak, çiğ pancar, çiğ havuç, yeşil fasulye, sarı ve kahverengi mercimek, Şalgam, nohut, domates, yağsız beyaz peynir, süt

Glisemik Endeksi – 35
Kuru kayısı, taze şeftali, nektarin, hardal, yoğurt, taze ayva, taze incir, taze nar, portakal, elma, erik, kereviz kökü, kuru fasulye, barbunya, domates suyu, nohut unu, taze bezelye, siyah turp, yabani pirinç, kuru domates, ayçiçek çekirdeği, keten tohumu, susam tohumu

Bunun yanı sıra yürüyüşün herşeyden önemli olduğunu söylüyorum.

Yürüyüşün Önemli Olduğunu Özellikle Vurguluyorsunuz.

Servetim : Evet. Yürüyüş çok önemli. 30.senem doluyor Güzellik Koçluğunda. Bundan 26 sene önce İsviçre’de aldığımeğitimde yürüyüşün altını kırmızı kalemlerle çizdirmişlerdi. Çok önemliydi. O gün önemliydi. Bugün daha da önemli.

Özellikle bilgisayarlar ve tv seyretmekten dolayı çok uzun bir zamanımız oturarak geçiyor. Yürüyüşün sağlık ve zayıflama olayında çok önemli olduğunu bir kere daha vurgulamak isterim. Ama yapmış olmak için asla yapılmamalı. Mesela bana gelirken de, modunuz düşük gelmeyin. Yaptığınız şeyden keyif almaya, mutlu olmaya bakın. Mutluluk hormonunu açığa çıkarabiliyorsanız, o zaman etkisi de iki katına, hatta üç-dört katına çıkar. Yürüyüş yaparken de, spor yaparken de aynı şey geçerli. İsviçre’de o gün bize öğrettikleri şey de oydu. 15 dakika yürüyüş ama mutlu yürüyüş. Sevdiğin müzik kulağında, ya da hafifçe mırıldanarak yürüyeceksin. Tempolu, en az 15 dakika yürüyüş yeterli. Ama her gün.

15 dakika yeter mi?

Servetim : Karın güneşte eridiği gibi yağlarınızın, kilolarınızın eridiğini göreceksiniz. 15 dakika yeterli. Hızınızı alamayıp, 1,5 saate çıkmamak gerektiğini söylüyor fizik tedevai uzmanları. 15 dakika herkesin yapabileceği bir zaman dilimi. İlla 15 dakika değil. En az 15 dakika. İsteyerek, mutlu bir yürüyüş. Bizi mutlu eden hormonların açığa çıkmasını sağlayarak yürüyüş.

Başka neler yapıyorsunuz?

Servetim : Bunun yanı sıra mesela kişi çok güzel ama dişlerinde problem var. Bu nedenle gülmüyor. Çekiniyor dişlerini göstermekten. Hemen bir dişçiye yönlendiriyorum. Buna dikkatlerini çekip, tedaviyi de olduktan sonra danışanlarımın yüzü gülüyor. Gülen insan da daha güzelleşiyor. Böyle yönlendirdiğim danışanlarımdan öyle güzel geri bildirimler aldım ki. Artık sürekli gülüyorlar. Gülünce mutlu oluyorlar, kendilerini daha güzel buluyorlar. Resim çektirmek istemeyenler artık resim çektiriyorlar.

Ayrıca giysilerine de danışmanlık yapıyorum. Almanya’da Colorhouse’un eğitmeni Petra’dan renk analizi ve makyaj eğitimi aldım. Kişinin saç rengi, giysileri, takıları, ayakkabısı, çorabı, kürkü, aksesuarları hepsi çok önemli. Bunlardan herhangi birinin rengi sizin renginiz değilse sizi yaşlı ve yorgun gösteriyor.

Renkleri yanlış kullanmamak lazım. Doğru renklerini bulduğunda kişi daha güzel gözükür. Hani bazen derler ya “Ay bugün ne kadar güzelsin!” İşte o gün gerçekten doğru giyinmişsinizdir. O gün ne giydiğinize dikkat edin.

Ben de kişinin güzelliğine katkı sağlamak amaçlı bu renk analizini yapıyorum. O kişiyle alışverişe çıkıyorum. Evlerindeki, dolaplarındaki giysileri elden geçirmelerini sağlıyorum. Yanlış kıyafetleri varsa onları fularlarla, takılarla değerlendiriyorum.

Baştan aşağı güzelliğe el atıyorsunuz yani.

Servetim : Evet, güzellik içten gelir. Sadece makyaj ya da sadece saçla güzel olmaz insan. Ben güzellik koçu olarak kişinin tüm bileşenlerine el atıyorum. Ona yakışan renkler, stiller, vücudunun incelmesi, cildinin pırıl pırıl parlaması.

O kişinin çevre tarafından “Sana ne olmuş böyle, ışıldıyorsun” denmesi için çabalıyorum.

Güzel insan mutludur. Phymongshe’nin bu konudaki sloganımı da kendi sloganım yaptım: “Kadın mutluysa dünya mutlu.”

Peki Merkezinizde En Çok Ne Yapıyorsunuz?

Servetim : Beden küçültmesi, cilt için kür bakımları gerçekten en çok talep gören uygulamalarım. Danışanlarım geldiklerinde tam bir bakımdan geçeceklerini biliyorlar. Çünkü zamanı çok iyi kullanıyoruz. Bana gelen danışanlarım biliyorlar ki hem vücutları, hem de yüzleri için bir şeyler yapılabilecek. Pasif jimnastik aletime bağladığım zaman kür bakımlarımı da yüzlerine uygulayabiliyorum. Geldiklerinde hem cilt bakımları, yüz masajı, baş masajı yapıyorum, hem de vücutlarının incelmesi için zayıflama sistemini uyguluyorum.

Refloksoloji Eğitiminiz de Var Değil mi?

Servetim : Evet. Refleksoloji eğitimi de aldığım için danışanlarımın ihtiyacı varsa uyguluyorum. Ödem problemi varsa, bağırsak problemleri varsa, refleksolojideki noktaları bildiğim için uyguluyorum ve danışanlarımın sorunları da çözülüyor. Bunu ayrı bir seans olarak uygulamıyorum. Danışanlarımın sorunu varsa, yüz bakımına gelmiş olsa bile problemini çözecek noktaları uyararak kişiyi rahatlatıyorum.

Yerinizi ben çok beğeniyorum. Size gelmek isteyenler size nasıl ulaşmalı?

Servetim : Teşekkür ederim. Butik çalışıyorum. Bana gelmek isteyenlerin Servetim Skin Care House Facebook sayfamdaki telefonumdan randevu alarak gelmelerini rica ediyorum. Telefonum: 0532 421 01 42. Bana whatsapp atabilirler.

Butik hizmet verdiğim için randevulu çalışıyorum. Yerim Anadolu Hisarı’nda. 2. Köprüyü geçtikten sonra ilk çıkış. Etiler, ya da İstinye’den 20 dakika içinde bana ulaştıklarını söylüyor danışanlarım. Şimdi İstinye – Çubuklu arası feribot seferleri de başladı. Bu da İstanbul trafiğine takılmadan bana ulaşmak için keyifli bir rota haline geldi.

Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim.

Servetim : Ben teşekkür ederim.

Bahar Anahmias

Bir Kahve Molası

Elele Dergisi Haberi